Kawy i herbaty

Liść morwy białej

morwa_duze
Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Zawierają – podobnie jak jeżyny – cukry, garbniki, flawonoidy, witaminy i minerały. Soki i syropy z nich przyrządzone są bardzo smaczne i zaleca się popijać je w różnych chorobach: przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy, chorobach serca, nerek i astmie oskrzelowej.

W medycynie skupia się głównie uwagę na liście morwy oraz ich ekstrakt. Zawiera on bogaty i różnorodny skład substancji funkcjonalnych, który wspiera nasz organizm na wielu płaszczyznach. Według niektórych danych, ekstrakt z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków (białek b-amyloidu), które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Wykazano również, że morwa działa przeciwmiażdżycowo, ze względu na właściwości antyoksydacyjne, które hamują utlenianie się lipoprotein o niskiej gęstości (LDL).

W starożytnych Chinach dostrzeżono w liściach morwy wybielające i antyhiperglikemiczne działanie. Chińskie kobiety żyjące na wsi, do dziś przygotowują smarowidło z kwiatów i olejku morwy, które wykorzystują na przebarwienia skóry. W krajach azjatyckich popija się także herbatę przeciwdiabetyczną Mon Tea – jest to napar z suszonych liści morwy, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com