Błonnik, nasiona, ziarna

Kiełki

Zamiast zjadać na śniadanie garść witamin albo faszerować się sztucznymi pomidorami, lepiej sięgnąć po kiełki. Żadne owoce i warzywa dostępne zimą nie mają w sobie tyle wartości odżywczych, co właśnie te małe, witaminowe bomby, które możemy wyhodować sami.

Niestety znów trochę spóźniliśmy się z docenieniem kiełków – o ile Chińczycy i Arabowie korzystali z nich od wieków, o tyle u nas moda na jedzenie młodych pędów nie jest tak powszechna.

Jeśli już coś robimy w tym temacie, to zwykle ograniczamy się do wyhodowania rzeżuchy na wiosnę. A przecież kiełki to najtańsze i najprostsze do zdobycia źródło witamin, które może być dodatkiem do naszego menu w ciągu całego roku.

seed-945877

Kiełki – wartości odżywcze

Z nasion można wydobyć naprawdę wiele – w kiełkach zawarta jest cała masa witamin, m.in. A, B, C, E i H. Pędy bogate są też w minerały: wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas, cynk czy selen.

Są idealnym suplementem diety ubogiej w składniki mineralne. Co ciekawe, kiełki zawierają więcej składników odżywczych niż ich „dorosły” odpowiednik, są też znaczne lepiej przyswajalne niż ziarna, z których wyrastają.

Młode pędy wzmacniają naszą odporność (dzięki witaminie C), poprawiają stan paznokci, włosów i skóry. Dla tych, którzy jeszcze nie czują się przekonani, że od garści witamin lepsza jest garść kiełków przypominam, że wpływają one także na nasze samopoczucie, poprawiają sylwetkę (są niskokaloryczne!) i chronią przed chorobami cywilizacyjnymi.

Kiełki to samo zdrowie – w wypuszczanym przez roślinę pędzie koncentruje się wszystko, co najlepsze, i to w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu człowieka.

bean-sprouts-657415

Własna hodowla kiełków

Kiełki można samodzielnie wyhodować w domu, korzystając ze zwykłej ligniny lub waty obficie nasączonej wodą. Można skorzystać też ze specjalnego naczynia służącego do hodowli kiełków. Używając naczynia należy pamiętać, aby przed każdym zasiewem wyczyścić je starannie (do tego celu można wykorzystać ocet winny) i opłukać zimną wodą.

Naczynie do kiełkowania powinno być ustawione na równej powierzchni, a nasiona na poszczególnych szalkach ułożone tylko w jednej (luźnej) warstwie. Ponadto po każdym podlaniu nasion należy wylewać nadmiar wody, który gromadzi się w dolnym zbiorniku naczynia. Warto pamiętać, że bez względu na wybór metody hodowli, kiełki są „ciepłolubne” (rosną w temperaturze 18 stopni lub wyższej) i wymagają regularnego nawadniania.

Czas kiełkowania różnych nasion wynosi 2-7 dni i zależy od ich rodzaju, ilości światła oraz temperatury otoczenia. Bardziej szczegółowe wytyczne na temat uprawy kiełków można znaleźć na opakowaniach produktu.

alfalfa-sprouts-1522076

Naczynia takie jak te poniżej składają się z pokrywy, szalki do kiełkowania, czerwonych syfonów odpływowych, wentylatorów oraz zbiorników wody. Naczynie należy przechowywać w ciemnym, nienasłonecznionym miejscu.

1

Jak hodować kiełki?

Samodzielne hodowanie kiełków jest bardzo proste. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Kiełkować można wiele nasion, ważne, by je kupić w sklepie ze zdrową żywnością, a nie w ogrodniczym.

Wtedy mamy pewność, że nie zawierają żadnych środków chemicznych. W warunkach naturalnych w trakcie rozwoju rośliny chemikalia stopniowo ulegają rozpadowi. Ale w ciągu kilku dni kiełkowania nie jest to możliwe i niepożądane związki chemiczne trafiłyby do naszego organizmu.

Zaczynamy od przebrania nasion. Usuwamy połamane i przebarwione, bo zaburzają proces kiełkowania. Zdrowe starannie płuczemy w letniej przegotowanej wodzie (takiej wody używamy też do zraszania roślin). Następnie wkładamy do salaterki, zalewamy wodą (3–4 filiżanki wody na filiżankę nasion) i pozostawiamy, by spęczniały na 4–12 godzin, w zależności od gatunku. Nasiona wylewamy na sito (wodę można użyć do gotowania zupy czy jarzyn lub podlania kwiatów), płuczemy i czekamy, aż woda ocieknie.

Źródła:

poradnikzdrowie.pl
lionfitness.pl
ulicaekologiczna.pl

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com