Warzywa i owoce

Kapusta

min2

Kapusta to warzywo, którego wartości odżywcze, właściwości oraz zastosowanie w kuchni (i nie tylko!) mogą zadziwiać. Ostatnimi czasy zdaje się powoli powracać do łask, ale przez wiele lat odnoszono się do niej raczej niezbyt przychylnie, gdyż kojarzona była z pokarmem najniższych warstw społecznych, daniami tłustymi i niezbyt wyrafinowanymi.

Okazuje się jednak, iż z kapusty przygotować można potrawy nie tylko naprawdę eleganckie, ale i po prostu pyszne i zdrowe. Warto sięgać po nią jak najczęściej. Tym bardziej, iż mamy do wyboru wiele jej odmian, a więc kapusta, sama w sobie, nigdy nie powinna stać się nudna.

Biała kapusta

Kapusta biała jest jedną z odmian tzw. kapusty warzywnej głowiastej. Nie występuje w stanie dzikim – jest jedynie uprawiana (optymalna temperatura dla jej wzrostu wynosi około 15-20 stopni Celsjusza). Kapusta biała jest rośliną dwuletnią, ma zielone oraz zielono-białe, aż po faktycznie białe w samym środku główki, liście To właśnie ona wykorzystywana jest w naszych kuchniach najczęściej.

Mówi się, że biała kapusta jest ciężkostrawna. W pewnym sensie jest to prawda, a w pewnym – mit. Przyjęło się myśleć, iż dania z kapusty są ciężkie (i kaloryczne!) dlatego, że najczęściej podaje się ją lub przyrządza z dodatkiem boczku, kiełbas, skwarków itd. To właśnie tego typu dodatki sprawiają, że zdrowa i niskokaloryczna kapusta staje się nośnikiem nasyconych tłuszczów oraz dużej ilości kalorii (kapusta, sama w sobie, jest niskokaloryczna, o czym za chwilę). Niemniej warzywo to należy do grupy wzdymających. Znaczy to, iż niektórzy faktycznie mogą cierpieć na dolegliwości trawienne po zjedzeniu kapuścianego dania przygotowanego nawet bez tłustych dodatków. Miłośnicy kapusty o wrażliwych żołądkach nie powinni się jednak martwić, gdyż istnieją proste sposoby na to, by uniknąć nieprzyjemności związanych z jedzeniem kapusty.

Po pierwsze; kapustę powinno się gotować z dodatkiem ułatwiających trawienie i rozkurczowych, wiatropędnych przypraw, a więc z np. majerankiem, koprem włoskim czy, w wersji orientalnej, kurkumą i imbirem.

Po drugie; pamiętajmy, iż gotującej się kapusty nie należy przykrywać. Wzdymające substancje uwalniają się z kapusty podczas gotowania i powinny opuścić ją wraz z parą. Bardzo ważne jest też, by na bieżąco mieszać w garnku, w którym kapusta się gotuje, by również jej „dolne warstwy” mogły odparować.

Po trzecie; kapusta niedogotowana powoduje u osób ze skłonnościami do wzdęć większe problemy niż kapusta ugotowana do miękkości.

Białą kapustę wykorzystujemy do przygotowywania jarzynek oraz zup. Swego czasu bardzo popularna była dieta kapuściana, której podstawą jest właśnie zupa z kapusty (z dodatkiem cebuli, selera naciowego i pomidorów). Surowa kapusta idealnie nadaje się również do surówek. W liście kapusty zawija się mięso i przygotowuje w ten sposób popularne gołąbki.

Źródło: http://www.odzywianie.info.pl/

Kapusta
5 (100%) 1 vote[s]

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com